Üzemzavar a Paksi Atomerőműben
Éjszaka volt egy üzemzavar Pakson
December 15-én éjszaka 1:33-kor meghibásodott a Paksi Atomerőmű 4-es blokkjának egyik generátora vagyis volt egy üzemzavar Pakson. A 8-as generátor hibája miatt egy időre a 7-es turbinát is le kellett kapcsolni. A 4-es blokk jelenleg a teljesítményének a felével üzemel.
A hivatalos közlemény szerint: „Az eseménynek nukleáris biztonságra gyakorolt hatása nincs.”
Olcsó poén lenne az atomerőmű biztonságáról értekezni vagy arról, hogy mennyivel kevesebb (konkrétan 0) mozgó alkatrész vagy hibaforrás van egy napelem erőműben. Azt azért ismét kiemelem, hogy egy generátorbeli hiba kiejtette az atomerőmű teljesítményének a negyedét. Ha több blokkot érintő vagy teljes Paksot érintő lenne a hiba, Magyarország energiaellátása is meginoghatna.
Szerencsére ez a hiba éjszaka jelentkezett, amikor alacsony az energiaigény. Ha a csúcsidőszakban esne ki egy vagy több blokk, a nukleáris veszély nélkül is éreznénk a hatását, hiszen Magyarország energiaigényének kb. 40%-át ez az atomerőmű adja. Ekkora teljesítmény kiesését a jelenlegi technológiával nem lehet rövid időn belül pótolni.
Itt térek vissza a napelem erőművekre.
Ha egy országot nagyrészt egy nagy erőmű lát el energiával, mint most Paks vagy pár évtized múlva Paks2, hanem az ország területén elszórva vannak (akár több száz) napelem erőmű + akkumulátoros energiatároló rendszerek, nagyságrenddel jobb az energiabiztonság. Az ellenérvek közül az anyagi jellegűek már most sem állnak meg a lábukon, pár év múlva pedig minden előrejelzés a fosszilis és atomerőművek gazdaságossági okokból történő jelentős háttérbe szorulását jelzik.
Talán nem véletlen az sem, hogy a Paks2-t építő Roszatom is nyit a megújuló energia irányára. Valamint a Csernobili Atomerőművet is napelem erőműként hasznosítaná az Ukrán állam.