Napelemes szótár
Ez az oldal azért született, mert a napelemes szakmának ugyanúgy megvannak a szakszavai, mint minden más szakmának. Ezekre szükség is van a mérnöki pontosság és precíz tervezés, kivitelezés miatt. A felhasználók viszont nem mind ismerik és értik ezeket a szakkifejezéseket. Ez a napelemes szótár tehát nekik készült, hogy hétköznapi nyelven bemutassa, mit ért a szakma egy-egy adott kifejezés alatt.
Mi a napelem panel?
A napelem panel egy napenergiából egyenáramot előállító készülék. Mindegyiknek vannak jellemző műszaki paraméterei, pl. Wp érték. Ez az érték az ideális körülmények között termelt energia mennyiségét mutatja. Az anyaga jelenleg főleg szilícium, de folyamatosan kísérleteznek újabb és hatékonyabb alapanyagok használatával.
Mi az inverter?
A napelemes rendszerekben az inverter egy rendkívül bonyolult energiaátalakító berendezés. Elsődleges feladata a napelem panelekben termelődő egyenáram átalakítása a hálózatban használt váltakozó árammá. Ezen kívül folyamatosan ellenőrzi a működési paramétereket és ha bármilyen hibát érzékel, jelzi a felhasználónak.
Mitől hibrid az inverter?
A hibrid inverter a hagyományos egyenáramból váltakozó áramot előállító berendezés mellett képes akkumulátort is kezelni. Feladata az éppen fel nem használt energia akkumulátorba tárolása és annak kinyerése, amikor éppen arra az energiára van szükség.
Mi az AC?
Az angol Alternating Current vagyis váltakozó áram rövidítése. A konnektorokban, távvezetékekben levő áram váltakozó áram, mert ezt lehet a legkisebb veszteséggel a legnagyobb távolságra eljuttatni. A feszültség értéke változik, de a technológia ugyanaz.
Mi a DC?
Az angol Direct Current vagyis egyenáram rövidítése. Jellemzően akkumulátorok, elemek így például napelemek is egyenáramot termelnek. Az egyenáram jellemzően kisebb elektromos berendezések belsejében helyi felhasználásra kerül, pl. TV, mobiltelefon, számítógép, elemlámpa, óra…
Mi az AC / DC jelzés?
Ez a jelzés egy olyan berendezésen szokott lenni, ahol egyszerre van jelen az egyenáram és a váltakozó áram. Ilyen például a napelemes inverter.
Mi a HMKE?
A Háztartási Méretű Kis Erőmű rövidítése. Ez a legkisebb napelem rendszer kategória, felhasználási területe pedig jellemzően egy ház vagy kisebb üzem, bolt energiaellátása.
Mi a kW?
A pillanatnyi elektromos teljesítmény mennyiségét mutatja. Van olyan berendezés, ahol ez állandó, pl. villanylámpa, TV és van, ahol folyamatosan változik, pl. mosógép, hűtő…
Mi a kWh?
Egy adott időszak alatt elfogyasztott vagy a hálózatba feltöltött energia mennyisége. Pl. 1 óra alatt 2kW-os berendezés ugyanannyit fogyaszt, mint két óra alatt 1 kw-os vagy mint fél óra alatt egy 4 kW-os.
Mi a Wp?
Jellemzően egy napelem panel elméleti csúcsteljesítményét mutatja. Ha egy panel Wp értéke például 425, akkor ideális körülmények között 425 W teljesítményt képes termelni az adott napelem. A több panelből álló rendszereknél inkább a kWp értéket szokták használni: 1kWp = 1000 Wp. A „p” az angol peak, tehát csúcs szóból származik.
Mi a kWp?
Egy adott napelem rendszer csúcsteljesítményének a mennyiségét mutatja. Ha a tetőre például 8 darab 425 Wp-es napelem panel került felszerelésre, akkor a rendszer névleges, elméleti csúcsteljesítménye 3,4 kWp.
Mi a string?
A napelem paneleket sorba kötik, az elsőhöz a másodikat, ahhoz a harmadikat… Az első egyik végét és az utolsó másik végét pedig bekötik az inverterbe. Ez a gyöngyfüzér-szerű napelem sor egy string. Vannak persze szabályok, hogy mennyit kell minimum és maximum összekötni a megfelelő működéshez, ez azonban inverter és kiépítés függő.
Mi a szaldó elszámolás?
Aki még 2023 szeptember 8 előtt adta be napelem telepítésre az igénybejelentést, az még a telepítés dátumától számítva 10 évig szaldó elszámolás szerint használhatja a napelem rendszerét. A szaldó rendszer szerint ugyanannyit „ér” a felhasznált és a megtermelt energia. Ha egy év eltelte alatt többet használt az ügyfél, az ki kell fizetni, ha többet termelt, azt kifizetik neki. Az áram kWh ára viszont ugyanannyi mindkét irányban.
Mi a bruttó elszámolás?
2023 szeptember 8 utáni igénybejelentés vagy már 10 évvel ezelőtti napelem telepítés esetén bruttó elszámolásba kerül az ügyfél. Ekkor folyamatosan nyilvántartja a villanyóra, hogy fogyasztás vagy energia feltöltés történik-e az ügyfélnél. Az áram hálózatba való feltöltése kb. 5 Ft/kWh, a felhasználás kb. 37 Ft/kWh értékben kerül elszámolásra. A jelentős eltérés miatt gazdaságosabb akkorra időzíteni a fogyasztást amikor éppen termel a napelem vagy az éppen fel nem használt energiát akkumulátorban eltárolni későbbre, amikor szükség lesz rá.
Mi a sziget üzem?
Egy napelem rendszer működhet teljes mértékben függetlenül az elektromos hálózattól. Általában akkor alkalmazzák ezt a megoldást, amikor nincs elérhető közelben a hálózati csatlakozás. Pl. tanya, horgász ház, nyaraló… Ezekben a rendszerekben jellemzően akkumulátor tárolja az energiát, mert este vagy felhős időben is szükség van az áramra. Mivel az akkumulátor jelentős költség, emiatt ezek a sziget üzemű rendszerek általában kisebb teljesítményűek.
Mi a visszatápláló rendszer?
A szaldó elszámolás során az éppen fel nem használt plusz energiát a rendszer kitölti a hálózatba. Ezt a visszatáplálást méri a villanyóra és ez alapján történik az elszámolási időszak végén az egyenlegezés.
Mi az akkumulátoros energiatárolás?
Bruttó elszámolás esetén jelentős a felhasznált és a hálózatba feltöltött energia árának különbsége. Emiatt érdemes a plusz energiát akkumulátorban tárolni későbbre, amikor kisebb (vagy nincs) termelés és szükségünk van az energiára.
Mi a smart méter?
A smart méter egy olyan berendezés, mely az egész ház energiafogyasztását méri. Jellemző felhasználási területe a visszwatt védelem és az energiafelhasználás optimalizálása. Ezzel a berendezéssel együttműködve állapítja meg az inverter, hogy melyik fázisra mennyi energiát termeljen.
Mi a visszwatt védelem?
Amikor egy napelem rendszer nem táplálhat energiát az elektromos hálózatba, azt nevezzük visszwatt védett rendszernek. Ezekben a rendszerekben sokszor előfordulhat, hogy a rendszer több energiát is tudna termelni, mint amit az épületben abban a pillanatban felhasználnak. Ekkor először az akkumulátorba tárolja a plusz energiát. Ha már az akkumulátor is teljesen fel van töltve, a rendszer lecsökkenti a termelt energia mennyiségét úgy, hogy csak annyit termeljen, ami az aktuális igény. Így a hálózatba már nem megy ki az energia. Jellemzően ott van szükség erre a megoldásra, ahol a hálózat nem képes fogadni ez energiát.
Mi a visszatáplálás tiltás?
Vannak az országnak olyan részei, ahol annyira régi vagy olyan rossz állapotban van az energiahálózat, hogy a szolgáltató oda nem enged hagyományos napelem rendszert telepíteni. Viszont olyan rendszert, mely nem táplál vissza energiát a hálózatba, még oda is engedhetnek telepíteni, mert nem jelent plusz terhelést az energiahálózatnak.
Mi a backup üzemmód / szünetmentes energiaellátás?
Van ahol életbevágó a megszakításmentes energiaellátás, pl. kórház, repülőtér, van ahol a kényelem miatt szeretjük, ha folyamatos az energiaellátás. Otthon sem szerencsés, ha áramszünet miatt leolvad a hűtő, nincs internet, nincs világítás. Ma már a szünetmentes energiaellátást a napelemes rendszerek is meg tudják valósítani a napelem és az akkumulátorban tárolt energia felhasználásával.
Mi a túlfeszültség védelem?
Az energia a hálózatban elméletileg pontosan meghatározott értékek között marad. Ha viszont valami zavar támad a hálózatban, akkor a feszültség értéke jelentősen eltérhet az előírttól. Ilyen zavarokat okozhat egy villámcsapás közvetlen vagy másodlagos hatása, nagyobb teljesítményű ipari gépek működése… Azért, hogy ezek a zavarok ne tegyék tönkre a hálózatra kapcsolt érzékenyebb berendezéseket, (számítógép, TV…) szükség van a túlfeszültség levezetésére. Ezt oldja meg a túlfeszültség levezető.
A napelemes szótár bővül…
Ahogyan fejlődik és változik a világ, a napelemes szótár is bővül. Ha nem találta meg az önt érdeklő szó jelentését, jelezze számunkra, és kibővítjük a szótárat.