Törökország is beszáll a napelem telepítésekbe.
Mikor kerül be a török jelképek közé a nap?
Törökországban aláírták a szerződést az ország eddigi legnagyobb napelem erőművének a telepítéséről. Az erőmű egy kórház, a Malayta-n található Inönü Egyetem Turut Ozal egészségügyi központja számára épül. Az 5 MW teljesítményű napelem erőmű egyben Törökország legnagyobb napelem rendszere lesz. A telepítést 2014-ben be is fejezik.
Cemil Çelik professzor nyilatkozata szerint a napelem erőmű az egyetem saját forrásainak önmagába való befektetése. Törökország jelenleg a becslések szerint 85 millió dollárt költ évente energia célú olaj és gázimportra. Professzor Çelik szerint az intézmények, mint például az orvosi képzés igényeinek napelemmel történő ellátása „nagyon jelentős” és „nagyon fontos” az egyetem számára.
A rendszer 90%-át, azaz 9,4 millió dollárt bankkölcsönből fedezik.
Unsal Özgen, a kar dékánja szerint Törökország napsütése megoldja a kórház légkondicionálását és fűtését, valamint segít ellátni a több mint ezer intenzív kezelést kapó pácienst. 2012-ben 29 millió kWh energiát használtak fel, és 4,15 millió dollárt költöttek az energiaszámlákra. Az energia árának 10%-os emelkedése miatt a napelem erőmű telepítése pénzt fog megtakarítani a kórháznak. Így a rendszer megtérülését 5-7 évre várják.
Így a jelentős napenergia potenciállal rendelkező és napenergiára fogékony országok közé nagy léptekkel zárkózik fel Törökország is.
Magyarországon is jelentős a megnyerhető napenergia mennyisége, ezért érdemes lenne a közismerten rossz anyagi helyzetben levő Magyar kórházaknak is elgondolkodni a napelem rendszerek telepítésében. Az így megtakarított pénz pedig mehetne az orvosi ellátás és a műszerpark javítására, fejlesztésére. Persze először ehhez egy szemléletváltásra lenne szükség nálunk is, hogy a napelemre ne költségként, hanem befektetésként tekintsenek, ami később évtizedeken át jelentős mennyiségű pénzt takarít meg számukra.