Negatív áram ár
Létezik negatív áram ár?
Németország bemutatta, hogy a negatív áram ár lehetséges. Az ok? Május 8-án a tiszta, szeles időben erősen sütött a nap. Németországban sok megújuló energia erőmű működik és a szél miatt a szélerőművek is, a napsütés miatt a naperőművek is csúcsteljesítményt nyújtottak. Így az ország teljes energiaigényének, 63 GW-nak a 87%-át, azaz 55 GW-ot termeltek megújuló energia (nap, szél, víz és biomassza) segítségével.
Mivel Németországban az energiaárak nem csak követik a kereslet-kínálat viszonyát, de a jelentős túlkínálat miatt akár negatív tartományba is tudnak menni, így most ez is bekövetkezett. Bebizonyosodott, hogy Németországban nem csak a napelemek telepítése éri meg, mert most már a negatív áram ár miatt a többi fogyasztó is nyer velük.
A 2015-ös energiatermelésben a megújuló energia átlagos aránya 33% volt. Az Agora Energiewende, a német tisztaenergia-központ hozta nyilvánosságra ezt az adatot, hozzátéve, hogy még csak most fognak telepíteni további szélerőműveket.
Becslések szerint 2050-re a megújuló energia aránya eléri a 100%-ot. Ez talán meglepő, pedig Dánia már mostanában többször termelt a szélerőműveivel több energiát, mint amekkora az ország energiaigénye volt. Ezt a felesleget Németországba, Norvégiába és Svédországba exportálták.
Azoknak, akik korábban csak kiegészítő energiatermelésként tekintettek a megújuló energiaforrásokra, most megmutatkozott a valós potenciál. Természetesen a keresletnél nagyobb kínálat nekik sem érdekük, emiatt a könnyen leállítható gázerőműveket leállították. A szén és atomerőművek azonban nem állíthatók le ilyen egyszerűen. Már ameddig még vannak ilyen „hagyományos” erőművek, hiszen hivatalos nyilatkozatok szerint Németország már tervezi az összes atomerőmű bezárását.
A nagy nyertesek a nagybani ipari felhasználók voltak, akik ezt a plusz energiát negatív áron kapták meg, tehát az energiatermelők fizettek azért, hogy az ipari fogyasztók elhasználják az áramukat.
A rendszer most még a rugalmatlan a kilengések kezelésére, de már erre is léteznek megoldások. Az egyre nagyobb méretű megújuló energia tároló akkumulátor mellett a „smart grid” is ezt a célt szolgálja.