Napelem telepítés szigorítás
Újabb napelem telepítés szigorítás
Eddig sem volt könnyű a napelem telepítő cégeknek, de a helyzet úgy tűnik, mindig lehet rosszabb. Most a törvényhozók egy újabb szigorítás sorozattal tennék még nehezebbé a munkánkat. Ez a napelem telepítés szigorítás a napelem panelek és az inverter elhelyezésére hoz új és helyenként a telepítést műszakilag ellehetetlenítő szabályokat.
Kezdjük azzal, ami érthető: A műemléki védettségű épületeken kizárólag az örökségvédelmi hatóság hozzájárulásával helyezhető el napelem. Egy több száz éves kastélyon vagy parasztházon valóban oda nem illő egy modern napelem mező. (Bár ez a tiltás korábban is létezett.)
Ami műszakilag indokolható: A tetőn a tetőfelületről nem lóghat ki a napelem panel. Ahol erős szelek fújnak, akár a tetőszerkezet is sérülhet, ha jelentős mértékben kilógva telepíti valaki a napelem panelt. Egy korrekt napelemes cég erre korábban is figyelt. Ez a most megjelent tervezet kizárólag a tető síkjában engedi a telepítést, szabályos geometriájú rendben. A szabályos geometriájú rend viszont nem egyértelmű. Sok esetben a tető adottságai és tetőtárgyak miatt vegyesen állva és fektetve kell a paneleket elhelyezni. Az elhelyezés módja már probléma? Vagy mégsem, mivel az élek egymással így is párhuzamosak lesznek?
Erkély napelem tiltás
Ami sok érdeklődő számára problémát okoz, az az erkély napelemek teljes körű tiltása. A tervezet szerint januártól se önálló tartószerkezeten, de az erkély szerkezetébe építve se telepíthetők erkély napelemek. Korábbi cikkünkben már írtuk, hogy a Németországban hatalmas sikert arató erkély napelem Magyarországon miért problémás műszakilag és jogilag. A mostani tervezet már jogszabályban megfogalmazva tiltja be ezeket. Mivel már Magyarországon is forgalmazták ezeket a rendszereket, nagy kérdés, hogy mi lesz a már felszerelt erkély napelemekkel. Ráadásul nem csak családi házak erkélyeire szereltek már napelem paneleket, hiszen a győri kórház energiaellátását is így felszerelt panelek segítik. Vajon azokat le kell majd bontani?
Napelem és inverter elhelyezés
Ami a telepítő cégek számára leginkább problémás az a napelem telepítés szigorítás két következő pontja:
- Lapos tetőn a tető síkjától eltérő hajlásszögű tartószerkezeten csak az ingatlanhoz kapcsolódó közterületről nem láthatóan helyezhető el napelem.
A lapos tetős telepítés Magyarországon nem vízszintes panel elhelyezéssel történik, így minden ilyen telepítés eltér a tető síkjától. Tehát a szabály minden lapos tetős telepítésre vonatkozik. A tartószerkezetek persze minden gyártónál mások, de olyan épületeknél, ahol nincs vagy alacsony az attika fal, ez a tervezet lehetetlenné teszi a napelem telepítést. Pedig a tető felett 10-15 cm-re kilógó panelt talán csak utca másik oldaláról lehet látni. - A napelem invertere épületen belül vagy a telken belül közterületről nem látható helyen helyezhető el.
Egy sarkon található épület esetén az épület minden oldalfala látható közterületről. Ha beépített és lakott a tetőtér, nincs garázs, pince vagy szabadon használható háztartási helység, hova lehet tenni az invertert? Sehova, és így erre a házra nem telepíthető napelem?
Az elhelyezés szigorítása miatt ahol még lenne jó hely az inverternek, ott is hosszabb, problémásabb, nagyobb veszteséget hozó kábelezésre lesz szükség.
Ma már tele van az épületek fala nagyméretű külső elektromos rendszerekkel, pl. hőszivattyú, légkondicionáló rendszer, megfigyelő kamerák, villanyóra, reflektorok… Ezek mellett egy kis méretű (ma már modern külső kialakítású) inverter fel sem tűnik.
Ráadásul az inverterek mindegyike fel van készítve külső telepítésre. Jogilag miért tiltanánk ki őket a kültérről?