Napelem referencia munkáink
Eddig a következő településeken volt napelem referencia telepítésünk
Drón légifelvétel pár rendszerünkről
A napelem referencia munkáinkat besoroltuk a következő csoportokba:
Lakossági napelem rendszerek
Ezek a lakossági napelem rendszerek általában egy (bár néha több) család vagy generáció energiaellátását fedezik. Jellemzően a telepítési mód egy családi házban a ház tetejére való szerelést jelenti.
Egy szokványos családi ház tetején általában van is akkora szabad és felhasználható felület, amin ez a napelem rendszer elhelyezhető.
Vannak viszont olyan akadályok és okok, melyek miatt a napenergiával ellátni kívánt épület tetejére telepítés nem vagy csak korlátozottan megvalósítható:
- nem megfelelő irányba néz a felület
- nincs elegendő felület
- nagymértékben árnyékolt (szomszéd épület; fa; elektromos, távközlési és egyéb becsatlakozások…)
- sok tetőablak, műholdvevő, kémény… van a tetőn
- olyan régi a tető szerkezete, hogy nem tudja elviselni a napelemek súlyát
- olyan nagy az energiaigény, hogy a tetőn kívül kiegészítő felületre is szükség van
Ezekben az esetekben használható helyette a garázs, egy részben fedett autóbeálló vagy egy kamra teteje.
Ha azonban nincs ilyen épület vagy ugyanazok a problémák állnak fenn, mint a ház tetejénél, akár a kertbe egy fém szerkezetre is rögzíthető a napelem rendszer. Ez a megoldás némileg költségesebb, plusz helyigénye van és a széllel szemben is jobban védeni kell, emiatt ezt csak akkor praktikus alkalmazni, ha a tető nem megfelelő.
A megoldások az energiatermelés szempontjából egyenértékűek, tehát szinte minden esetben létezik olyan módszer amivel a napelem rendszer letelepíthető.
Céges napelem rendszerek
Ezek a céges napelem rendszerek a cég vagy vállalkozás telephelyén találhatók és a teljesítményük jellemzően a többszöröse egy lakossági napelem rendszer teljesítményének.
A telepítés módja hasonló a lakossági napelem telepítésekhez. Általában a cégek épületei, üzemcsarnokai nagyobbak mint egy magán ház, emiatt a nagyobb energiaszükséglet ellátására nagyobb felület áll rendelkezésre. Sok cégnél több épület is kihasználható a rendszer elhelyezésére, így ki lehet választani a legjobb irányú tetőfelületet.
A fizikai telepítés itt is jellemzően az iroda vagy csarnok épület tetejére való felszerelést jelenti. Ipari épületeknél gyakoribb a lapos tető, de ez csak eltérő megoldás kíván, a rendszer megvalósíthatóságát nem befolyásolja, az energiatermelést nem rontja.
Egy háztartási méretű kis erőmű (maximum 50 kWp teljesítmény) képes lehet akár egy kisebb gyár vagy üzem teljes energiaigényének a megtermelésére is.
Önkormányzati napelem rendszerek
Az önkormányzati napelem rendszerek általában az önkormányzat fenntartásában levő intézmények, cégek, sportlétesítmények épületeinek az energiaellátását segítik vagy oldják meg teljes mértékben.
Az önkormányzatok feladatai elég széles körűek, így sok különböző méretű és eltérő energiaigényű épület energiaellátását kell megoldani. Az épületek általában külön kezelhetők, ezért a telepítések egymástól független napelem rendszereknek számítanak. Az alkalmazott technológia ugyanaz, de az igények és a fizikai lehetőségek mindig eltérnek.
A jellemző helyszínek:
- Önkormányzat épülete
- Idősek otthona
- Művelődési ház
- Közösségi ház
- Iskola
- Kollégium
- Bölcsőde
- Óvoda
- Napközi otthon
- Menza / Konyha
- Orvosi rendelő
- Gyermekotthon
- Könytár
- Sportcsarnok
- Körzeti megbízotti iroda
- Tűzoltósági épület vagy raktár
- Önkormányzati fenntartású, szociális célú lakások vagy házak
- Önkormányzati fenntartású cég vagy egyéb intézmény épülete
- Egyéb önkormányzati raktár vagy tárolóhelység
Mivel a magyarországi önkormányzatok forrásai nem tesznek lehetővé komoly fejlesztéseket és beruházásokat, ezért ezek a napelem rendszerek jellemzően Uniós pályázatok segítségével valósulnak meg.