Napelem, aminek nem kell napenergia?
Fény helyett hőből termel áramot a napelem.
Azt már tudjuk, hogy a napelem cella áramot termel, de létezik áramtermelés hőből napelemmel. Bármilyen furcsán hangzik, már ez is megoldható! Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) tudósai pontosan ezt fejlesztették ki.
Ez a különleges anyag hőből tud fényt előállítani. Ez ráadásul pont olyan hullámhosszú, ami a napelemek számára ideális. Ha a kettőt összeépítjük azonnal megkapjuk az elektromos áramot. A szerkezet apró, mint egy gombelem, de pont ez a nagyszerűsége, hiszen így bárhol felhasználható. Amennyiben nagyobb energiára (teljesítményre) van szükség, több ilyen blokkot kell egymás mellé telepíteni.
Eddig is léteztek olyan megoldások, melyek a hőből elektromos áramot állítanak elő, de ez a most kidolgozott módszer azért különleges, mert nincs benne mozgó alkatrész. Emiatt olyan helyeken is használható, ahol a karbantartás nehézsége vagy lehetetlen volta miatt más megoldások szóba sem jöhetnek. Pl. Űrkutatás, mély űr szondák. Jó tudni, hogy egyébként is az általunk felhasznált energiát 92%-ban úgy állítjuk elő, hogy a hőt mechanikus energiává, majd nagyrészt elektromos energiává alakítjuk. Ez pedig jelenleg nagyon rossz hatékonysággal történik. Az áramtermelés hőből tehát nem csak praktikum, de az űrben alapvető helyszűke és szervizelési nehézségek miatt teljesen logikus választás.
Eddig a karórák mechanikus változatai az ember mozgásából nyerték a felhúzáshoz szükséges energiát, az elektromos órák egy -akár pár évig is működőképes- gombelemből, mostantól kezdve a testhő lehet a következő energiaforrás.