Mi legyen a megújuló energia aránya
Az Unió 27%-os megújuló energia arányt javasol 2030-ra.
Az Unió nem csak kötelező jellegű 27%-os megújuló energia arányt javasol 2030-ra, de e mellett egy 40%-os üvegházhatású gáz kibocsájtás csökkentéssel is párosítanák.
A Greenpeace energiapolitikai szakértője Tara Connolly nyilatkozata szerint: „A 27%-os megújuló energia cél egy kicsit több a szokásos üzleti megállapodásnál.”
Connolly szerint a 40%-os üvegházhatású gáz kibocsájtás csökkentés egymagában 27% körüli értékre növeli a megújuló energia arányát az egész EU-ban. Így a külön kitűzött cél feleslegessé válik. Véleménye szerint: „Ez nem csak 2020 után, hanem előtte is hatással lenne a megújuló beruházásokra. Mit tennének a tagállamok és a befektetők, ha tudnák, hogy nem kell fejleszteni a megújulókat 2020 után?”
Ez a 27%-os arány ma már nem is annyira extrém célkitűzés, hiszen vannak országok, ahol ennél jóval ambiciózusabb terveket valósítanak meg. Kenya napelem céljai ennél jóval tovább mutatnak, ők ugyanis napelemekkel stabilizálják a jelenleg ingatag energiaszolgáltatásukat.
Kaliforniában 2020-ra pedig 33% megújuló energia arányt tűztek ki, melyet a világ egyik leggazdagabb embere is segít elérni a befektetési cégével építtetett napelem erőművei segítségével.
Unió
Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint az új céllal elkerülhető az európai piac töredezettsége és torzulása. „Mi nem javasolunk kötelező nemzeti célokat, mert a tapasztalatokból azt a leckét már megtanultuk, hogy az európai piac töredezettségét kockáztatjuk meg vele. Ez az alulról felfelé történő megközelítés nagyobb rugalmasságot biztosít a tagállamok számára.”
Az Egyesült Királyság és Lengyelország vezette, megújuló energia célkitűzés elleni felhívás azon alapul, hogy ők a szén-dioxid kibocsájtás csökkentést szén-dioxid elnyelők és tárolók, valamint a nukleáris energia segítségével szeretnének elérni. Így elképzelhetőnek tűnik, hogy az Egyesült Királyság és egy közép-európai országokból álló koalíció leállíthatja a kötelező megújuló energia cél bevezetését.
Az EU energiaügyi biztosa, Günther Oettinger szerint felülvizsgálati folyamatot hoznának létre, hogy biztosítsa az EU továbbra is ezen a pályán marad. „A jövő évben születik meg az éves jelentést, hogy jelezze, ahogy haladunk a 27% felé. Így a szükséges kiigazításokat időben megtehetjük, ha ez ügyben még van tennivalónk. Végül nagyobb összehangolásra van szükség a támogatási rendszerekben, hogy legalább 27%-ot érjünk el.”