Megújuló energia támogatás vagy büntetés?
Büntetést fizetünk vagy támogatjuk a megújuló energia terjedését?
Az Európai Bizottság komolyabb szankciót vet be azok ellen, akik nem hajlandók változtatni energiapolitikájukon. A megújuló energia támogatás tehát Uniós előírás lesz.
Minden a 2030-ra vállalt megújuló energia részarány körül forog. Eddigre ugyanis össz európai szinten el kellene érni a 27%-os megújuló energia arányt.
Vannak országok, melyek már most elérték a 40%-os arányt és vannak, akik igen szerény vállalásokat tettek. Szerintem nem titok, Magyarország is a visszafogott vállalások között van. Ha viszont mindenki a jelenlegi energiatermelést tartja fenn és nem lép a megújuló energia felé akkor hogyan lesz itt tisztább Európa és fenntartható fejlődés?
Maros Sefcovic, az Energia Unió alelnöke éves energetikai értékelésén beszélt erről. 2017 végéig minden uniós tagországnak el kell határoznia, hogy mit tesz le az asztalra a közös cél elérése érdekében.
Ha valaki túl keveset vállal vagy nem teljesíti a vállalását, akkor pénzt kellene befizetnie egy alapba, melyből -természetesen- a megújuló energia terjesztését és fejlesztését támogatnának. Ez Magyarország számára komoly kihívást jelent, mert jelenleg nincs központi kormányzati döntés a megújuló energia támogatásáról. Ezt jelzi, hogy a támogatás rendszere a METÁR (Megújuló Energia TÁmogatási Rendszer) lassan hat éve csak ígéret.
A mostani javaslat azt a kérdést veti fel, hogy végre támogatja-e a Magyar kormány a magyarországi napelem telepítéseket vagy a Magyar kormány a Magyar adófizetők pénzéből egy másik országban fog napelem rendszer telepítéseket támogatni.
Én az első megoldásnak jobban örülnék, valamint az ország jelenlegi energiafüggőségét is jelentős mértékben csökkentené.