Megszűnik az egyik magyarországi napelem gyár
A dorogi napelem gyár Japánban működik tovább
A Panasonic dorogi napelem gyár fennállásának végéhez ért, szeptemberben leáll, és a most ott dolgozó 500 fő elveszti munkáját.
A gyárat a SANYO kezdte építeni még 1999-ben, ahol 2000-ben az újratölthető tartós elemeket kezdték gyártani. 2005-ben elkészült egy új üzemegység, melyet 4,5 milliárd forintból építettek fel, és itt már napelemek és kereskedelmi légkondicionáló berendezések készültek.
A SANYO-t 2009-ben felvásárolta a Panasonic, így a dorogi üzem is az ő tulajdonukba került. A gyár működése során a Panasonic napelem termelésének kb. a negyedét adta.
A leépítés már korábban elindult, hiszen 2006-ban az elemeket gyártó részleget áttelepítették Kínába. Most a gyár felszámolásakor a berendezéseket a Panasonic malajziai és japán gyárába telepítik át.
A megszüntetés és áttelepítés oka a napelemek növekvő kínai dominanciája és a Japánban várható növekvő napelem igény lehet. Mivel Magyarország is a friss hírek szerint céldátum nélkül eltolta a több éve ígért METÁR (Megújuló Energia Támogatási Rendszer) bevezetését, így érthető, hogy magyar igény híján a Japánban erőteljesen növekvő napelem igény motiválta ezt a lépést.
Ezzel sajnos az egyik legjobb minőséget előállító napelem gyár távozik az országból, melynek eddig a termékeit Magyarországon nem is lehetett beszerezni, mert mindent Németországba szállítottak. Aki nálunk akart telepíteni a termékeikből, annak csak egy lehetősége volt, Németországi vásárlás és onnan fuvar vissza Magyarországra. (Ez nem vicc, volt rá példa.)