Még mindig a széntől függünk.
A világnak még mindig a szén a fő energiaforrása.
40 év alatt nem változott a világ megdöbbentő függősége a fosszilis tüzelőanyagoktól. Még mindig domináns a szén.
1971 óta minden évben az energiánk több mint 80%-a fosszilis energiaforrásokból származik. Ez még mindig így van, ami két okból is meglepő.
A legtöbb atomerőmű 1971 és 1990 között kezdte el a működését, és a legtöbb megújuló energia park az elmúlt 10 évben épült. Az elmúlt 45 év során olyan sok nem-fosszilis energiaforrást telepítettünk, és mégsem látszik a hatása a táblázatban. Van néhány mód arra, hogy megértsük miért.
Először is, a világ tiszta energiaforrásainak nagy részét elektromos áram előállítására használják. Azonban a villamos energia csak a világ energiafogyasztásának 25%-át teszi ki.
Másodszor, ahogy a gazdag világ egy tisztább energiaszerkezet felé indult, a szegény világ nagy része éppen most kezdte el a modern energiákhoz való hozzáférést. Elkerülhetetlenül a legolcsóbb megoldást választották, amelyek most még a fosszilis tüzelőanyagok. Ez azonban az előrejelzések szerint már nem tart sokáig.
Tehát igen, sokkal több tiszta energiát használunk, mint korábban, de a világ energiaigénye olyan meredeken nőtt, hogy sokkal több fosszilis üzemanyagot használunk, mint a múltban.
A gazdasági növekedés történelmileg a kibocsátások növekedéséhez kapcsolódott. Sok évtizede most először, 2014 és 2016 között a világ teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátása változatlan maradt. Úgy tűnik, hogy talán a világ kitalálta a módját, hogy anélkül növekszik, hogy többet bocsátana ki, talán a tiszta energia felhasználásnak köszönhetően.
Sajnos az új előrejelzések azt sugallják, hogy 2017-t a 2016-os évnél több kibocsátással fogjuk befejezni. Ez azért van, mert a gazdag világ nem csökkenti elég gyorsan a kibocsátásait, és a szegény világ (így a szén iránti igény) továbbra is gyorsan növekszik. Eszerint ezek az országok nem tudják átugrani e fosszilis korszakot és azonnal a megújuló energiára alapozni gazdaságukat.
Mindez összhangban van a fosszilis tüzelőanyagok iránti megdöbbentő függőségünk hosszú távú tendenciájával.