Már nem csak a mozi, a napelem is 3D
A 3D napelem jobb.
Eddig a napelemek 2 dimenzióban termelték az energiát, de most megszületett a 3D napelem, mely még hatékonyabb az áramtermelésben.
Egy napelemes cég, a Solar3D bejelentette, hogy részletes szimulációik bemutatták, hogy az általuk kifejlesztett 3 dimenziós napelem panelek a hagyományos panelekhez képest 200 %-os teljesítmény leadására képesek. A szabadalommal védett megoldások két különleges tulajdonságot nyújtanak: széles szögű napenergia elnyelés és nagy konverziós hatékonyság.
A felület speciális kialakítása következtében a panel a reggeli, a délutáni órákban és téli hónapokban, amikor a nap nem nagy szögben süti a panelt, akkor is magas elnyelési aránnyal működik.
Ezt a 3 dimenziós struktúrát azonban a napelem mikrostruktúrájában is használják a hatékonyabb energia generálás érdekében.
Jim Nelson a Solar3D vezetőjének nyilatkozata szerint a kutatócsoportjuk lehet, hogy a végső napelem kialakítást fedezte fel. A napelem egyik nagy kihívása ugyanis a visszaverődés. Amikor fény esik be a felületre, egy része egyszerűen visszatükröződik, így az energiája elveszik. A cég analízise szerint egy hagyományos 17%-os hatékonyságú napelem 20 fokos reggeli és esti beesési szögnél 5%-os hatékonysággal működik.
Az új cella a 25%-os hatékonyságát lényegesen hosszabb időtartamban megtartja, összességében 200%-os teljesítményt ad le a hagyományos panelekhez képest. Így a megtérülés ideje 40%-al lecsökken!
Ezzel a rendszerrel ugyanazt a teljesítményt kisebb rendszerekből is ki lehet nyerni, így a mechanikai tartószerkezetek, kiegészítő rendszerek is olcsóbbak és könnyebben elférnek a háztetőn.
Van olyan tető, melynél az árnyékolás vagy a tetőtárgyak miatt a használható felület mérete olyan alacsony, hogy a hagyományos napelemek nem tudnak elegendő energiát termelni. Ilyen esetekben is kiemelten hasznos lehet egy 3d napelem.