Magyarországnak nem kell a napelem.
Nekünk miért nem kell a napelem?
Megnéztem egy 2015. január 27-i tv interjút a youtube-on, ahol a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke, Kiss Ernő és egy politikus, V. Német Zsolt, a környezetért felelős államtitkár beszélgetett a napelemekre vonatkozó 2015-ös új szabályokról.
A beszélgetésben elhangzott a napelem telepítők pár nagyobb sérelme. Ezek a következők:
- A termékdíj kiterjesztése a napelemekre.
- Távvezérelt tűzvédelmi kapcsoló előírása a napelem rendszerekhez.
- A rezsicsökkentés, ami önmagában is súlyosan rontja a megújuló energia megtérülését.
- A METÁR támogatási rendszer kb. 6 éve csak ígéret, de már bevezetési dátumot sem mondanak.
- A nagyobb rendszerekre vonatkozó KÁT (kötelező átvétel) díjak csökkentése, ami a napelem parkok megtérülését jelentősen rontja.
- A 2014-es nyári KEOP pályázatok utólagos módosítása, a támogatás jelentős (20-25%) csökkentése.
A politikus válasza az volt, hogy a kivitelező cégek csökkenteni fogják nyereségüket és nem fogják áthárítani a plusz költségeket. Pályázatok esetében sajnos tényleg igaza van, hiszen ott már lezajlott a közbeszerzés, a szerződéskötés, így módosításra semmilyen lehetőség nincs. Tehát a cégeknek ezeket a plusz díjakat be kell(ene) nyelni. No de mennyit?
Nézzük a tényeket:
Számoljunk csak. A pályázat óta megjelent plusz díjak és így a extra költség mértéke:
- Termékdíj: 5%
- Tűzvédelmi kapcsoló: 10-15%
- Pályázati önrész csökkentés: 20-25%
Összesen: 35-45%. A teljes bekerülési összeg kb. 40%-át kellene most benyelnie a kivitelező cégeknek. Akkor még nem beszéltünk a pályázatírás díjáról, (ez is kb. 7-10%,) az értékesítők jutalékáról. Az is számíthat, hogy érdemes legyen a munkát elvégezni, tehát maradjon utána nyereség. Van ezen a piacon olyan cég, aki ilyen árréssel tud dolgozni?
A végére még egy adat: a napelem rendszerekben csak a napelem panel költsége jelenleg kb. 50%. Erre jön rá a tartószerkezet, az inverter, a kábelezés, a biztonsági rendszerek és kapcsolók, a tervezés, engedélyeztetés és kivitelezés munkadíja. Eszerint azt várja el a kormány a napelemes cégektől, hogy telepítsenek napelem rendszereket de úgy, hogy nem pénzt kapnak, hanem fizetnek érte? Ha nem változik a rendszer, garantáltan minden cég minden pályázatos munkát vissza fog adni.
Mit fognak ebből látni Brüsszelben? Magyarország minden napelemes pályázati pénzt visszaad, tehát a Magyaroknak nem kell a napelem.
Természetesen a beszélgetés közben igazi politikusként nem felejtette el többször is kiemelni, hogy ők támogatják a megújuló energiákat. Ennél már csak az lenne hatásosabb támogatás, ha betiltanának a napelemet.