Kína napelem erőművet épít a világűrbe
Energiatermelésen kívül mire jó a napelem a világűrben?
A kínaiak kreativitása és problémákhoz való hozzáállása egy újabb példával gyarapodott. A legújabb tervek szerint, mely a Zsenmin Zsipao-ban, a központi napilapjukban jelent meg, hatalmas napelem erőművet telepítenek a világűrbe. Ezzel a sci-fi világába mutató ötlettel, mellyel az emberiség eddigi legnagyobb földön kívüli fejlesztését valósítják meg, egyszerre több problémát is megoldanak.
Az egyik legnagyobb gondja jelenleg kínának az energiaéhség. A világot érintő válság ellenére olyan léptékkel fejlődik Kína, hogy nem tudnak ehhez elegendő energiát termelni. Ez a megoldás szinte kimeríthetetlen energiát adna több évtizeden át.
A másik probléma a jelenlegi környezetszennyező energiatermelés leváltása. A napelem a világűrben 0 környezetszennyezéssel, a földi hatékonyság kilencszeresével működik. Korábban is voltak terveik az országos méretű környezetbarát energiatermelés megoldására, de az még jelenleg is használt megoldásokkal működött volna.
A 36 ezer km magasan keringő, 5-6 km2 méretű napelem erőmű a paksi atomerőmű teljesítményének kb. a négyszeresét termelné. A világűrben ugyanis nincs légköri árnyék, por, pára, felhő, este… Az így termelt energiát mikrohullám vagy lézer segítségével juttatnának el a földi gyűjtőállomásra.
Kíváncsi lennék arra, hogy amikor a NASA szakemberei először meghallották ezt a tervet, mi volt a reakciójuk. Ez a négyszeres paksi teljesítménnyel működő lézer ugyanis bármelyik műholdból pillanatok alatt olvadt fémgolyót csinál egy pillanat alatt. Akkor is, ha az csak egy tv sugárzó műhold és akkor is, ha az egy amerikai szupertitkos katonai felderítő műhold.
Persze ez csak egy kíváncsi kérdés, de nem hinném, hogy az amerikai tudósok nyugodtan aludtak a hír megjelenése után. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen teljesítményű lézer az atmoszférán keresztül is kiéget bármilyen polgári vagy katonai eszközt. Lehet az épület, tank vagy repülőgéphordozó anyahajó.