Ingyen áram Amerikában.
Amerikában is előfordult ingyen áram, sőt, negatív áram ár.
Március 11-én Kaliforniában újabb mérföldkőhöz értek. Első alkalommal fordult elő az ingyen áram. Az állam energiájának néhány órára több, mint a felét napelemekkel generált megújuló energia fedezte, jelezte az amerikai Energia Információs Hivatal (EIA).
Az EIA becslése szerint ezekben a csúcsórákban 4 millió kWh volt a magán napelem rendszerek, napelem farmok és a napenergiás hőerőművek által megtermelt energia. Ha hozzátesszük, hogy 15 évvel ezelőtt ez az érték gyakorlatilag 0 volt, látható a változás gyorsasága.
A napelem alapú termelés ilyen mértékű növekedésének a nagykereskedelmi energia árra is azonnal mérhetővé vált a hatása. Bizonyos órákra az áram ár nem csak 0-ra esett, de átment a negatív tartományba is. 2013 és 2015 között ugyanebben a márciusi hónapban az áram nagykereskedelmi ára MWh-ként 14-45$ között változott.
Akkor fordulhat elő negatív áram ár egy rendszerben, amikor ideális körülmények miatt van egy megugrás a megújuló energia termelésben, de közben a hagyományos energiatermelők is működnek. (A hagyományos energiatermelőket nem kapcsolják ki teljesen, mert magas az újraindítás költsége.)
Miért pont Kalifornia?
Kaliforniának jelentős arányú az energiafogyasztása az USA egészét nézve. Texas után a második állam a listán, viszont az USA-ban telepített napelem teljesítmény majdnem fele itt található.
Ennek a kiemelkedő értéknek az eléréséhez az időjárás is hozzájárult. A tavasz mérsékeltebb időjárása miatt jelentősen alacsonyabb a fűtésre és hűtésre felhasznált energia. A nyáron nagy mennyiségben termelt megújuló energiára tehát szükség lesz, hiszen akkor nagyobb lesz az energiaigény.
Ez a szélsőséges állapot is felhívja a figyelmet arra, hogy az energiaszolgáltatók minél hamarabb megoldást kell, hogy keressenek a megújuló energia egyenetlen termelésének kiegyensúlyozására. Szerencsére a megoldás már készen elérhető. Konkrét példák is mutatják, hogy működik és segíti az akkumulátor a teljes elektromos hálózat stabilizálását. (Pl. Mira Loma állomás.)
A fejlesztőknek és a gyártóknak a kapacitás növelésén és az ár csökkentésén kell még dolgozniuk, az elektromos szolgáltatóknak pedig az igények felmérésén és a rendszerek integrálásán.
Korábban is voltak már nagy teljesítményű napelem akkumulátor rendszerek a hálózatra kapcsolva, de azok inkább kísérleti jelleggel működtek. Ez a probléma a támogatások miatt napenergiával és szélenergiával nagymértékben ellátott Németországban is jelentkezett. Természetesen megpróbálták kezelni az egyenetlen termelési csúcsokat. Az akkor elérhető mód pl. a megújulók hálózatba táplálásának visszafogása volt, sőt olyan is előfordult, hogy fizettek a környező országoknak, hogy használják el az áramot.
Ettől még a Kaliforniaiaknak nem lesz ingyen áram, mert a kiskereskedelmi árképzés nem ennyire rugalmas, de egyértelműen jelzi, a megújuló energia terjedése jelentősen le fogja törni az áram árát az egész világban.
Magyarország számára ez figyelmeztető jelzés, mert Paks 2 a hivatalos tanulmányok szerint is csak akkor éri meg az országnak, ha jelentősen emelkedik az áram ára. Ez viszont a megújuló energia világszerte tapasztalható nagymértékű terjedése miatt nem valószínű.