Hogyan váltsunk megújuló energiára?
100%-ban így váltsunk megújuló energiára.
2050-re 139 ország teljes energiaellátását biztosíthatja a szél-, víz-, és napenergia. (A wikipédia jelenleg 273 országot mutat, így ez a lista valószínűleg energetikailag és népességileg a világ túlnyomó részét vizsgálta.)
A Stanford szakértői körvonalazták azokat az infrastrukturális változásokat, amelyeket 139 országnak végre kell hajtania azért, hogy 2050-re az energiaellátásukat 100%-ban képesek legyenek szél, víz és napenergia felhasználásával biztosítani.
Az ilyen jellegű átmenet a tiszta, megújuló villamos energia hatékonyságának köszönhetően kevesebb világméretű energiafogyasztást jelenthet, több mint 24 millió munkahely hosszú távú létrejöttét eredményezi, a légszennyezéssel járó éves 4-7 millió haláleset csökkenését, az energiaárak stabilizálódását és évente több mint 20 trillió dolláros megtakarítást az egészségügy és az éghajlatváltozás terén.
Hol kezdjük?
„Mind a magánszemélyek, mind a kormányok vezethetik ezt a változást. A politikai döntéshozók általában nem akarják elkötelezni magukat, hacsak valamilyen ésszerű tudomány meg nem mutatja, hogy ez lehetséges, és mi éppen ezt próbáljuk megtenni” jegyezte meg Mark Z. Jacobson, a Stanford Egyetem Atmoszféra és Energia Programjának igazgatója és a Solutions Project társalapítója.
„Vannak más forgatókönyvek is. Nem azt mondjuk, hogy csak egy módon tehetjük meg, de egy forgatókönyv már irányt ad az embereknek.”
A Joule-ban augusztus végén közzétett kutatás bemutatja a 139 nemzet számára elérhető nyers megújuló energiaforrásokat, valamint a szél-, víz- és napenergia termelők számát, amely ahhoz szükséges, hogy 2030-ig 80%-ban megújuló energiaforrásokkal és 2050-re 100% megújuló energiaforrásokkal lássák el magukat.
A kutatók megvizsgálták minden egyes ország villamosenergia-, szállítási, fűtési/hűtési, ipari és mezőgazdasági, erdészeti és halászati ágazatát. A tanulmány kimutatta, hogy a népességarányosan nagyobb területtel rendelkező államoknak mint például az Egyesült Államok, Kína és az Európai Unió, a legkönnyebb a váltás a 100 százalékos szél-, víz- és napenergiára.
A kis országoknak, vagy az óceánok által körülvett, és nagyon sűrűn lakott területeknek, mint például Szingapúr, nehezebb ennek a célnak a teljesítése.
„Ezekkel a tervekkel a váltás segít a kibocsátást felszámolni, elkerülni 1,5 Celsius-fok körüli globális felmelegedést, és elindítani a széndioxid lecsapolását a Föld légköréből”- mondta Jacobson.
„A mi tanulmányunk és más, megoldást javasló tanulmányok között az a különbség, hogy mi nemcsak az egyre gazdaságtalanabb szén felhasználásának a csökkentésével nyert levegőszennyezés csökkenésének az előnyeit vizsgáltuk, hanem a munkahelyi előnyökre és a költségre/haszonra vonatkozó éghajlati előnyöket is megpróbáltuk megvizsgálni.”
Mindenki nyer, tehát váltsunk megújuló energiára!
A váltás tehát gazdaságos, környezetkímélő, életeket ment és már a konkrét lépések is országonként ki lettek jelölve. Forgatókönyv tehát már van arra, hogyan váltsunk megújuló energiára, itt az ideje mindenkinek elindulni ezen az úton.