Elektromos Toyota
Elektromos Toyota
Valóban soha nem kell tankolni, ezt tudja az elektromos Toyota?
Ön milyen autót szeretne? Benzines, dízel, gázos, hibrid vagy elektromos autót? Az biztos, hogy egy olyan autó nagy érdeklődést vonzana, melyet soha nem kell tankolni, se fosszilis se elektromos kútnál.
Létezhet ilyen autó? A Toyota július 4-én bemutatott egyet, melynek valós viselkedését júliusban már közúton is tesztelik.
Ez a kísérleti autó a Toyota, a Sharp és a NEDO (Új Energia és ipari technológiai Fejlesztési Szervezet) együttműködéseként született.
Mi adja az energiát?
A Sharp biztosította az autó számára a kiemelkedő hatékonyságú napelem cellákat (melyek 34%-os hatékonyságúak). A cellák három rétegűek, ezek indium-gallium-foszfidot (InGaP), a gallium-arzenidet (GaAs) és indium-gallium-arzenidet (InGaAs) tartalmaznak. Ezekkel a cellákkal borították be az autó tetejét, a motorháztetőt, a hátsó ferde ajtót és a hátsó légterelőt.
A sok hatékony cella összesített teljesítménye 860W. A Prius korábbi verziójához már lehetett kiegészítőként rendelni napelemet. Ez viszont csak az autó tetejét foglalta el, és az összesített teljesítménye még csak 180W volt.
Az új autó ennek a 4,8-szorosát nyújtja.
Érthetetlen okból az előző Prius csak parkolás közben engedte használni a napelem panelt és csak egy kiegészítő akkumulátort töltött vele. Ezt a kiegészítő akkumulátor csak a navigáció és a légkondicionálás számára adott energiát, az autó hajtását nem segítette.
Az új megoldással az autó csak a napenergia felhasználásával 44,5 km-re elegendő energiát tud begyűjteni. Ez már alkalmas lehet arra, hogy rövid távú munkába járást megoldjon vele az ember. Ugyan ez az autó még tartalmaz fosszilis meghajtást is, de bizonyos használati körülmények esetén ez már úgy viselkedik, mint egy elektromos Toyota.
Külső és belső harmóniája
Mivel ezt az autót hagyományos értékesítésre és közlekedésre tervezték, a műszaki paraméterek mellett a kinézete is fontos. A korábbi napelemes autók kialakítása azért volt laboratóriumi kinézetűen szögletes, mert a napelem cellák merevek, és nehéz őket egy modern ívelt autó felületére felvinni. Az új Prius modern kinézetű napelem rendszerének kiépítése azért volt lehetséges, mert ezek a cellák 0,03 mm vastagságú vékony-film cellák. Ezáltal formára hajlíthatók, így az új kísérleti Prius alakja nem tér el a modern autóktól, ezen kívül még áramvonalas is.
A Toyota célja túlmutat egy egyszerű elektromos Toyota kifejlesztésén. Ők a közlekedési szektor megreformálására törekszenek, mely egyben energia és környezetvédelmi kérdéseket is alapjaiban változtat meg.