Csökken a napelem termékdíj
2018-tól csökken a napelem termékdíj, ismertebb nevén a „napelem adó”.
Pár évvel ezelőtt az iparág teljes megdöbbenéssel vette tudomásul, hogy 2015-ben a napelemekre is kivetették a termékdíjat, ami akkor „napelem adó” néven terjedt el. A napelem termékdíj azt sugallja, hogy a napelem anyaga, valamelyik összetevője káros vagy veszélyes a környezetre.
A szakemberek már akkor is vitatták az adó létjogosultságát, hiszen a napelem nem tartalmaz mérgező anyagot, valamint 95-99%-ban újrafeldolgozható. Indokolhatatlan tehát a napelem termékdíj, vagyis valóban egy új adó került bevezetésre.
A hivatalos besorolás szerint a napelem “Jelentős szennyezést okozó termék” lett, de ez műszakilag sem igaz. Az összetevők (üveg, alumínium, kristályosított homok, réz, védőfólia, ezüst és némi szigetelő műanyag) egészségi kockázatot nem jelentenek. Szinte mind olyan tiszta állapotú, hogy a leselejtezett napelem panelekért sorban állnak a napelem gyártók, hogy újra felhasználhassák az összetevőket.
Különösen érthetetlen volt, hogy egy előremutató, környezetvédő technológiát ilyen mértékben terhelt ez az új költség. Hiszen a valóban veszélyes és környezetszennyező ólom akkumulátorok ennek a tehernek csak a felét kapták. Az élettartamuk pedig 40-50 év, emiatt az újrahasznosítás olyan távoli feladat, hogy a most erre beszedett pénz addigra már régen elszivárgott a költségvetésből.
A mostani módosítással a 114 Ft/kg-ról 57 Ft/kg-ra csökkentett adó egy átlag napelem panel (20 kg) esetén 1140 Ft-al csökkenti a panelek árát. Ezzel egy átlag napelem rendszer ára 15-20 ezer forinttal csökken, ezzel is kicsit javítva a megtérülést.
Lenne azért ennél komolyabb segítség is, hiszen egy ugyanekkora rendszernél jelenleg a világ legmagasabb áfáját fizetjük, ami 150-200 ezer forint, tehát a termékdíjnak a tízszerese. Lenne tehát még lehetőség a napelem elterjedés segítésére. És akkor még nem is a valós támogatást jelentő Feed-In-Tariff rendszert, a megújuló energia alapú energiatermelés pénzügyi támogatását igényelné a szakma, csak a terhek csökkentését. Hiszen léteznek olyan országok, ahol a megújuló energia 0% áfás, mert a céljuk az energiatermelés környezeti terhelésének a csökkentése.