USA-ban 2018-ra 129 GW napelem működhet
Morgan Stanley szerint az USA-ban 129 GW kereskedelmi célú napelem rendszer működhet 2018-re.
A GlobalData tanácsadó cég új jelentése szerint az Észak-és Dél-Amerikában telepített napelemes kapacitás több mint tízszeresére növekszik az elkövetkező években. A 2013-as 13,1 GW-ról felugrik 2030-ra 138.8 GW-ra. Elképesztő számok, de komoly kutatás alapján születtek.
A kutatás – amely magában foglalja a legfontosabb napelem szereplőket, mint az Egyesült Államok, Kanada és Brazília – azt is jósolja, hogy az amerikai kontinensen a napelemes létesítmények által termelt energia is ugrásszerű növekedést fog mutatni, 2013-as 21 terawattóráról (TWh) felugrik 2030-ra 234 TWh-ra.
Ezek valóban nagy számok. De vajon ez a növekedés tényleg megtörténik 2030-ig? A Morgan Stanley egyik elemzője szerint önmagában az USA piacán a következő négy évben már mintegy 130GW lehet a frissen telepített napelem rendszer.
A Morgan Stanley elemzője, Timothy Radcliff írta kedden a SunEdison készletének túlsúlyossá minősítésével kapcsolatban: „Úgy becsüljük, hogy a kereskedelmi léptékű napenergia piac 2018-ban 129GW lehet, feltételezve, hogy a befektetési adóhitel (ITC) 0% lesz és a szolgáltatók a napelem vásárlóknak országosan egységes díjat alkalmaznak. Hisszük, hogy a piac 2016-ig tartó ITC-vezérelt felfutásra számít, amit a mennyiség és az árrés jelentős csökkenése követ.”
Mint a GlobalData-nál dolgozó Tanikella hozzátette, az USA (és Kanada) a világ vezető megújuló energiatermelői között vannak, főleg a szövetségi és tartományi kormányok politikai támogató mechanizmusainak köszönhetően. 2013-ban az USA birtokolta a legnagyobb részesedést a telepített napelemes kapacitásból a régióban 89,1 százalékkal. Ezt követte Kanada 8,5 és Brazília 0,2 százalékkal.
Tanikella hozzátette, hogy Brazíliában a kormány aukciókat használ a megújuló energiák fejlesztésének ösztönzése. A 2013-as első, csak napelemes aukción jóváhagytak 122MW energiatermelési kapacitást, melyben a napelem projektek megawattonként 98 dollár kapnak az energiatermelésért.
Eközben Mexikó is támogatja a megújuló energia fejlesztéseket. A kormány megalapította a Nemzeti Energiastratégiát, hogy az elkövetkező 15 évben olyan irányvonalat vezessenek be, mely 35 százalékra növeli az ország nem fosszilis forrásból származó villamosenergia termelését.