Az Európai Napelemes Szövetség 2012-es jelentése
Az Unio éllovas a napelemes rendszerek telepítésében
Az Európai Napelemes Szövetség 2012-es jelentése szerint ismét nőtt az egy év alatt a világban átadott napelemes rendszerek összesített teljesítménye. 2011-ben ez az érték 30,4 GW volt, 2012-ben pedig 31,1 GW.
Az Európában átadott rendszerek teljesítménye csökkent, 2011-ben még 22,4 GW, 2012-ben már csak 17,2 GW volt az újonnan átadott rendszerek teljesítménye. Az éllovasok helyzete nem változott, az első helyen továbbra is Németország áll. A további helyeket Olaszország, Spanyolország, Franciaország és Belgium foglalják el.
Európán kívül a legnagyobb telepítők rangsora: Kína, USA, Japán, Ausztrália és India. Ami viszont meglepő lehet, hogy a világ összesített rangsorát még így is Németország és Olaszország vezeti, Kína csak a harmadik helyen található. A várható értékek viszont Kína jelentős növekedését mutatják, így elképzelhető, hogy ez a lista pár éven belül jelentősen átalakul.
Külön érdekesség, hogy Európában a napelemek olyan mértékben elterjedtek, hogy átvették a vezetést a gáz és a szél előtt a termelt energia mennyisége alapján. Az Európai Napelemes Szövetség szerint jelenleg Európa elektromos energiájának 2,6%-át fedezik a napelemes rendszerek.
Magyarország ehhez képes meglehetősen rossz helyzetben van, a jelenlegi villamos energia igényünknek 0,01%-át fedezik csak a napelemek. Valamiért Magyarországon inkább a biogáz és a fa felhasználását támogatják a döntéshozók, bár ezek a források inkább megújítható és nem megújuló energiaforrások. Tehát emberi tevékenységre van szükség ahhoz, hogy valóban megújuljanak. Folyamatos fa ültetésre a fa, és a mezőgazdasági melléktermékek begyűjtésére és feldolgozására a biogáz előállításához. Enélkül elfogynak az erdőink és a földeken kerülnek a biológiai körforgásba a mezőgazdaság melléktermékei.