A napelem kivégzi a szenet
A napelem hamarabb kivégzi a szenet, mint gondolnánk.
A Bloomberg friss elemzése alapján a megújuló energia pár éven belül mindenhol olcsóbb lesz, mint a szén. A napelem, mely valaha olyan drága volt, hogy csak az űrhajóknál volt indokolható a használata, olyan olcsóvá vált, hogy a korábban előrejelzettnél kiüti a piacról a szenet és a földgázt. Az energiaforrások teljesen lecserélődnek.
Ez a következtetése a Bloomberg New Energy Finance elemzésnek, mely 2040-ig vizsgálta az üzemanyag és az elektromos piac fejlődését.
A kutató csoport úgy találta, hogy az USA-ban és Németországban a napelem árban már vetélytársa az új szénerőműveknek. A gyorsan növekvő piacokon, mint Kína és India ez 2021-re következik be.
A forgatókönyv azt sugallja, hogy a zöld energia gyorsabban ver gyökeret, mint ahogyan a szakértők becsülték. Ez azt jelenti, hogy 2026 után a fosszilis energiaforrások használatából adódó globális szén-dioxid kibocsájtás csökkenhet a Nemzetközi Energia Ügynökség előrejelzése ellenére, mely szerint még évtizedekig nő a kibocsájtás.
„Az új energia technológiák ára olyan módon csökken, hogy jobban számít a mikor, mint a ha.” Ezt nyilatkozta Seb Henbest a londoni BNEF vezető kutatója és a jelentés vezető szerzője.
Az energiaforrások jövője
Az elemzés úgy találta, hogy 2040-re:
- Kína és India lesz a legnagyobb piaca az új energiatermelésnek 4 billió dollár értékben, mely az iparág befektetéseinek 39%-a.
- A vízre telepített szélerőművek ára, -melyek a legdrágább megjelenési formái a megújuló energiának,- esni fog 71%-al. Így a tengeri szélgenerátorok is versenyképes energiatermelési formák lesznek.
- Legalább 239 milliárd dollárt fektetnek be a lítium-ion akkumulátorokba. Olyan energiatároló eszközökbe, melyek a hálózatok és az otthonok hatékony energiaellátását segítik és támogatják az elektromos autók terjedését.
- A földgáz 804 milliárd dolláros piacot fog learatni, az energiatermelés 16%-ot nőve a jelenlegi részarányához mellyel központi energiaforrássá válik, kiegyensúlyozva a hálózat növekvő függőségét az olyan időszakos energiaforrásoktól, mint például a nap vagy a szél.
A BNEF következtetései a megújuló energiaforrásokra és azok hatása a fosszilis tüzelőanyagokra a legdrámaibb.
A napelemekkel előállított villamosenergia ára csaknem negyedébe kerül, mint 2009-ben, és várhatóan tovább csökken még 66 százalékkal 2040-ig. A szárazföldi szélenergia, amelynek ára 30 százalékkal csökkent az elmúlt nyolc évben, tovább fog csökkenni még 47 százalékot a BNEF teljes előrejelzési határidejének végére.
Ez azt jelenti, még olyan helyeken is, mint Kína és India, amelyek gyorsan telepítik széntüzelésű erőműveiket, már a 2020-as évek elejétől a napenergia olcsóbb áramot fog biztosítani.
„Ezek a fordulópontok mind hamarabb érkeznek és nem tagadhatjuk, hogy ez a technológia még inkább olcsóbbá válik, mint azt korábban gondoltuk,” mondta Henbest.
A nagy vesztes: a szén
A szén lesz a legnagyobb áldozat, 369 gigawatt jelenleg álló projektet fognak törölni a BNEF szerint. Ez körülbelül Németország és Brazília teljes termelési kapacitása együttvéve.
A szén kapacitása még az Egyesült Államokban is zuhanni fog. Bár ott az elnök, Donald Trump arra törekszik, hogy ösztönözze a fosszilis tüzelőanyagokat. A BNEF előrejelzése szerint 2040-re az ország szénerőmű kapacitása kb. a fele lesz a jelenleginek, miután a régebbi erőműveket lekapcsolják és helyükbe az olcsóbb és kevésbé szennyező energiaforrások lépnek, mint pl. a gáz és a megújuló energiaforrások.
Európában a kapacitás 87 százalékkal csökken, ahogy a környezetvédelmi törvények növelik a fosszilis tüzelőanyagok elégetésének a költségeit.
A BNEF előrejelzése szerint a világ szén-éhsége 2026 környékéről indulva enyhül, mivel a kormányok a kibocsátás lépésenkénti csökkentésén dolgoznak a párizsi klímamegállapodás vállalásainak megfelelően. „Egy elnöki cikluson túl, Donald Trump egymaga nem változtathatja meg a globális energetikai szektor szerkezetét”, mondta Henbest.
Mindent egybevetve, a zéró-emissziós energia-technológiák növekedése azt jelenti, hogy az ipar hamarabb megbirkózik a szennyezéssel, mint azt általában gondoltuk. Bár ez lassítja a globális felmelegedés ütemét, a jelentés szerint még 5,3 milliárd dollárnyi termelési kapacitás beruházásra lenne szükség, hogy a század végére a hőmérséklet emelkedést egy kezelhető 2 Celsius-fokon tartsuk.
Az adatok arra utalnak, hogy a szél- és napenergia gyorsan az áram fő forrásává válik, félresöpörve azt a felfogást, hogy túl drágák, hogy riválisai legyenek a hagyományos üzemanyagoknak. 2040-re a szél- és napenergia teszi ki majdnem a felét a világ energiatermelő kapacitásának, a mostani mindössze 12 százalékról. Az általuk megtermelt energiamennyiség az összes termelt villamos energia 34 százaléka lesz, a jelenlegi 5 százalékról, foglalta össze a BNEF.