A megújuló energia számai hazudnak?
Trükkösen teljesítjük a megújuló energia felhasználás elvárásait.
Magyarország már 2015-ben teljesítette az Unióban 2020-ra előírt megújuló energia felhasználás arányát.
Ez miért csak most derült ki? Mert egy kis trükk van a háttérben. A korábbi számítási módszerek alapján jelentős elmaradásban voltunk, most viszont egyszerre hatalmasat léptünk előre.
Nem szaporodtak a szélerőművek, (hiszen a szélerőművek telepítése tiltott,) nem létesült sok napelem erőmű, csak a statisztika változott. A jelenleg még érvényben levő számítási módszerben megújuló energia kategóriába lehet elszámolni a fa elégetését is. Magyarország eddig azt a famennyiséget számolta ebbe a kategóriába, amit az erdészetek értékesítettek.
Az új számítási módszer szerint már azt is beszámítjuk a fafűtésbe, ami egyéb „alternatív útvonalon” kerül az erdőkből az otthonokba.
Honnan szerzünk információt az alternatív megoldásokról? A KSH kérdéseken alapuló kutatása alapján számították ki az értéket.
Az eltérés elképesztő. A korábbi hivatalos adatokhoz képest így két és félszeresére nőtt a fűtésre felhasznált fa mennyisége. Ezzel Magyarország azonnal teljesíti a szerényen bevállalt 14,65% megújuló energia felhasználás arányát.
A megoldással viszont több baj is van.
Az Uniós előírás szerint azért számít megújuló energiának a fa felhasználása, mert előírás szerint a kivágott fák helyett újakat kell ültetni. Ezt a magyarországi erdészeteknek teljesíteni is kell. Az egyéb módon erdőből az otthonokba kerülő fa esetén ez természetesen nem teljesül. Hiszen nincs nyilvántartás, nincs rendszer, nincs ellenőrzés. Egy fatolvaj miért vesződne a fa ültetésével és kockáztatná a lebukást?
Emiatt persze fogynak az erdőink, de legalább a statisztika jobban néz ki. Ugye már Ön is hallotta: “van kis hazugság, nagy hazugság és statisztika…”
Az már csak hab a tortán, hogy eddig is a fa felhasználása volt a fő megújuló energia hátterünk. Az új és valószínűleg pontosabb rendszer szerint a megújuló energia felhasználásunk 80%-a a fa.
Ideiglenesen még büszkék is lehetünk a jó eredményünkre, hiszen az eredmény csodás, nem kell pénzt költeni tiszta erőművek létesítésére, de ez már nem tart sokáig. 2021-től ugyanis az Unió csak azt a fát fogadja el megújuló energiának, amiről erdészeti igazolás van, hogy a kivágott fát pótolták. Vagyis négy év múlva visszaállunk a hivatalos adatra a KSH adat helyett.
Ez azért gond Magyarország számára, mert az aktuális Uniós szabályok szerint aki nem teljesíti a megújuló energia elvárt arányait, az büntetést fizet.
A 2020 utáni időszakra viszont már nem vehetünk igénybe Uniós támogatást, tehát a megfelelő megújuló energia arány eléréséhez szükséges erőműveket saját zsebből kell finanszíroznunk. Kell ez nekünk? Most trükközünk, gátoljuk a megújuló energia terjedését ahol tudjuk, később pedig az általunk befizetett büntetésből más Uniós országokban épül megújuló energia erőmű.