A megújuló energia hátrányai
A megújuló energia hátrányai Putyin szerint
Ha még nem tudta volna a megújuló energia hátrányai léteznek és érdemes őket komolyan venni. Erre most a világ egyik legnagyobb hatalommal rendelkező embere mutatott rá.
Szverdlovszk Oroszország távol-keleti része és egyben a világ egyik leginkább környezetszennyezés sújtotta régiója. Egy itt megrendezett ipari konferencián tartott előadást az Orosz elnök, Vlagyimir Putyin. A felszólalás fő témája az volt, hogy felhívja a figyelmet a megújuló energia árnyoldalaira.
„Mindenki tudja, hogy a szélenergia termelés jó, de valaki gondol a madarakra ebben az esetben? Hány madár hal meg?” – kérdezte Putyin. „A szélturbinák annyira megrázzák a talajt, hogy a férgek kifordulnak belőle!.” Valóban olyan jó Oroszország környezetvédelmi helyzete, hogy már ráérnek elnöki szinten foglalkozni a kukacok helyzetével?
Szerencsére némi google keresés vagy a wikipédia megadja a választ a kérdésre:
A grafikon a becslések középértékét mutatja és logaritmikus, mert egyébként az első sor minden más értéket elnyomna. Az ábra egyértelmű: A madarak legnagyobb gyilkosa a macska. A számok szerint a szélturbináknál 57 ezerszer több madarat ölnek meg. Ha csak a leginkább közvetlen tevékenységet nézzük, a vadászat is több százszor annyi madár haláláért felelős, mint a szélgenerátorok.
De térjünk vissza Putyinhoz: „Megfelelő lesz-e az embereknek, hogy olyan bolygón éljenek, ahol sorban állnak a szélturbinák, és több sorban állnak a napelemek?” – kérdezte. Nézzük meg inkább, milyen egy jellemző Szverdlovszk-i kép. Ez valóban vonzó alternatíva a szélerőmű + napelem helyett?
Nemrégiben Putyin felhívta a figyelmet arra, hogy Amerika a leginkább környezetszennyező módot használja az olaj kitermelésére. A réteg repesztéses technológiának köszönhetően az USA több államában fekete ragacs folyik a csapból tiszta víz helyett.
Közben Oroszországban, 2006-ban a Természeti Erőforrások Minisztériuma a bálnák és lazacok védelmében le akarta állítani a Szahalin szigeteki folyékony földgáz projektet. Amint viszont a Gazprom elkezdett tárgyalni arról, hogy belép a projektbe, azonnal megállapodás született a kérdésben. (Hirtelen elköltöztek onnan a bálnák és a lazacok?) Nem visszás így egy kicsit a helyzet?
Azt azért ne felejtsük el, hogy Putyin egy olyan ország nevében kritizálja a megújuló energiát, amely ország bevételeinek 40 százaléka származik az olaj- és gáziparból: Oroszország a világ 3. legnagyobb nyersolaj- és második legnagyobb gázexportőre.